raketa
kruh kruh

Novinky

Co dělat, když se snižují úrokové sazby v USA?

Co dělat, když se snižují úrokové sazby v USA?
14.7.2024

Snižování úrokových sazeb v USA pomalu, ale jistě přichází. Co to pro nás znamená a jaké můžeme očekávat reakce od finančních trhů?

Rychlá rekapitulace

Nejdříve si musíme připomenout, co se v posledních letech dělo a proč se úrokové sazby dostaly tak rychle relativně vysoko oproti předchozím úrovním. Můžeme s jistotou říci, že současná situace je důsledkem pandemie v roce 2020. Aby banky zachránily vše, co se dalo, napumpovaly do oběhu zhruba o 20 až 30 % více peněz, než bylo před pandemií.

Co je důsledkem toho, když napumpujete tolik pěnez do systému? Inflace. Jedním z nejúčinnějších způsobů, jak ji zkrotit je zvýšit úrokové sazby natolik, aby ekonomika ochladla, a s tím i všechny inflační tlaky. Připomínáme, že inflace = dluh, a tento dluh vzniká novými penězi v oběhu. Zvýšení úrokových sazeb = menší dostupnost dluhu, což vede ke snižování inflace a ochlazení ekonomiky. Ochlazení ekonomiky znamená, že se více lidí a firem dostane do problémů a jakmile se úrokové sazby sníží, tyto problémy se „vyřeší“ oddálením za pomoci nových půjček a dalším investičním cyklem.

Jaká je současná situace?

Nyní, po cyklu zvyšování úrokových sazeb, které způsobilo výplach na trzích v roce 2022, se nacházíme v prostředí, které bude zažívat opak. Hlavní otázka zní: Jak se přizpůsobit tomuto cyklu snižování úrokových sazeb? Logicky by měly levnější peníze pro všechny být dobrá věc, což by mělo znamenat, že trhy zůstanou nadále v býčím módu. Teoreticky je tato úvaha správná, navíc v kombinaci s prezidentskými volbami, kdy statistika mluví jasně ve prospěch této teze. (V období, kdy se konaly volby a trhy zaznamenávaly obdobný růst jako nyní, trhy nadále rostly v průměru o 11 % za rok.)

Varovné signály

Samozřejmě existuje mnoho varovných signálů, které nám napovídají, že všechno není úplně růžové a rozhodně to nelze ignorovat. Jedním z nich může být přehnaná valuace některých akcií díky AI a extrémní koncentrace trhů jen v 7 vyvolených akciích, kterým se říká na Wall Street „Magnificent 7“. Tato situace připomíná období, kdy pak trh výplach zažil.

Dále je tu prozatímní problém nerealizovaných ztrát bank, které nyní sedí a modlí se, aby snížení úrokových sazeb přišlo co nejdříve. Jejich aktiva jsou zejména ve vládních dluhopisech a aktivech s fixním výnosem z minulých období, jako jsou hypotéky nebo nemovitosti. Tyto položky díky rapidnímu zvýšení úrokových sazeb v minulých letech mohou pro banky znamenat nerealizované ztráty. Tato situace se však může vyřešit snižováním úrokových sazeb – pokud přijde včas.

Pak je tu ještě japonský jen a carry trade, o kterém si můžete přečíst v jednom z našich dřívějších článků.

Co teď dělat a kam potečou peníze?

Investování je často o masové psychologii, takže se zeptejte sami sebe – co jste začali dělat, když zde banky začaly osekávat úroky na svých produktech, nebo firmy začaly snižovat úroky na svých dluhopisech? Jak jste reagovali, nebo jak byste reagovali když byste se měli rozhodnout nyní? Pravděpodobně byste začali hledat alternativy, jak dosáhnout alespoň stejných, ne-li lepších výnosů. To nyní čeká investory, kteří jsou zainteresovaní do trhů v USA, což je, bez nadsázky, celý svět. A jelikož v USA je nadpoloviční většina zvyklá figurovat na kapitálovém trhu, budou hledat alternativy tam.

Investoři budou hledat dividendové tituly, defenzivní tituly a zejména podhodnocená aktiva. Proto jsme u nás aktualizovali portfolia:

Small Caps indexy – Indexy společností s malou kapitalizací

V posledních letech byly tyto společnosti v podstatě v neustálém medvědím trendu a divergence oproti hlavním indexům jako je SP 500 a Nasdaq byla až extrémní. V prostředí vysokých úrokových sazeb na tom byly lépe společnosti, které mají dost peněz na přežití čehokoliv, což Small Caps nejsou. Ale v prostředí, kde úrokové sazby půjdou dolů se může stát, že akcie těchto malých společností si oblibu u investorů najdou. Nejedná se o špatné firmy, ale jen o firmy bez větší pozornosti a vážně přehnaně levné. Proto se nám zdají jako jedna z nejlepších aktuálních investic pro celý cyklus snižování úrokových sazeb.

Graf: S&P 500 vs. Nasdaq 100 vs. Small Caps 2000

 

Podhodnocené sektory

Nejlevnější na trhu podle P/E jsou aktuálně akcie energetických a finančních společností. Energetické společnosti v kombinaci s nadprůměrnými dividendami a pravidelným a stabilním růstem jsou pro nás zajímavé. V technologickém sektoru nás zajímají aktuální a potenciální trendy, například těžba uranu a geotermální energie.

Dluhopisový trh v USA

V prostředí změn úrokových sazeb jsou dluhopisy jedním z nejcitlivějších aktiv na jejich hodnotu. Proto jsme zakomponovali pár dluhopisových ETF, které sledují dluhopisy se splatností přes 20 let. Při snižování úrokových sazeb tyto dluhopisy pravidelně nabírají na hodnotě.

Těžaři stříbra a zlata

Vzhledem k aktuálním rizikům a geopolitickým tenzím jsme se rozhodli sledovat cenné kovy jako hedge proti neočekávaným událostem. Navíc jsme si všimli, jaký je rozdíl mezi aktuálním ohodnocením zlata a stříbra vůči těžařům těchto komodit. Těžaři se jeví jako velmi podhodnocení a mnoho z těchto společností vyplácí také solidní dividendové výnosy, což je v souladu s naší strategií.

Investování je vždy o hledání rovnováhy mezi rizikem a výnosem. Ačkoliv každá korekce na trhu je nepříjemná, je také nezbytnou součástí dlouhodobého investování. Buďte opatrní, ale nebojte se hledat příležitosti tam, kde je ostatní přehlížejí.

 

 


Odmítnutí odpovědnosti:
Tento článek je poskytován pouze pro informační účely a neměl by být považován za investiční radu, doporučení k nákupu či prodeji cenných papírů nebo jakékoli jiné finanční produkty. Autoři nedávají žádné záruky ohledně přesnosti, úplnosti nebo aktuálnosti informací uvedených v tomto článku. Čtenáři by měli konzultovat s finančním poradcem nebo jiným profesionálem, pokud potřebují konkrétní investiční rady nebo pokud mají otázky ohledně svých finančních rozhodnutí. Autoři tohoto článku nejsou odpovědni za jakékoli ztráty nebo škody způsobené použitím informací uvedených v tomto článku. Zisky roků minulých nejsou zárukou zisků budoucích.
Zpět na výpis