Month To Month: Květen 2024
Pojďme se podívat na ty nejhlavnější události.
Výsledky Nvidia opět rekordní
Nvidia opět překonala odhady analytiků a ukázala v 1. kvartále opět rekordní tržby. Akcie na to reagovaly prolomením All Time High a obchodují aktuálně okolo 1 100 USD za akcii. Nutno také říci, že nás 7.6. čeká split 10:1, což znamená, že investor, který vlastní jednu akcii za 1 100 USD dostane 10 akcií v hodnotě 110 USD. Toto má za cíl přilákat psychologicky více menších investorů. Jako příklad se můžeme podívat do historie na Apple a Tesla, jejichž podobné splity následně pomohly akciím zase nabrat něco trochu na hodnotě. Nvidii stačí už „jen“ 250 miliard dolarů aby překonal v tržní kapitalizaci Apple.
Je nutné říct, že je dost pravděpodobné, že se tato parabolická jízda může blížit ke konci a korekce může přijít stejně rychle jako tyto nárůsty. Je potřeba být opravdu ostražitý a nezapomínat, že každá reakce na akciovém trhu je často reakce přehnaná.
Čínské hry okolo Taiwanu
Investoři jsou stále ochotni podstupovat větší rizika, což udržuje trhy v tzv. režimu Risk-On. Geopolitické napětí však opět narostlo kvůli Číně, která demonstrovala svou sílu okolo Taiwanu válečným cvičením. I když na tento fakt akcie příliš nereagovaly, Taiwan je citlivé téma zejména pro akcie v oblasti výroby čipů. Případný konflikt by mohl způsobit značný pokles technologických akcií, zejména v současné AI čipové mánii.
Inflace v USA stojí více méně na místě
Důležité ukazatele jako jsou CPI (Spotřebitelský index cen), PPI (Výrobní index cen) a PCE (Index výdajů osobní spotřeby) vykázaly o trochu lepší čísla, než se čekalo, nicméně stále to nestačí na to, aby se FED odhodlal ke snižování úrokových sazeb, hodně investičních bank a analytiku očekává první sníženi v září letošního roku. Každopádně zatím to nevypadá, že by byla inflace na ústupu, a to zvyšuje rizika v oblasti nerealizovaných ztrát mnoha regionálních bank v USA. Cca. 500 miliard USD je v ohrožení insolvence.
Chicago PMI na nejnižší hodnotě od pandemie 2020
A však na druhou stranu, některá makroekonomická data, jako je Chicago PMI (Index nákupních manažerů v Chicagu = jaká je aktivita v průmyslu a výrobě v regionu), což je dost relevantní ukazatel, jak se na tom má reálně širší ekonomika v USA. Aktuálně a velmi nečekaně v květnu Chicago PMI kleslo na nejnižší hodnotu od pandemie v roce 2020 na 35,4 bodů. Když se podíváte na obrázek dole, zjistíte, že téměř vždy tento jev vedl k recesi v USA. Takže se asi máme na co těšit.
zdroj: x.com (@kobeissiletter)