raketa
kruh kruh

Novinky

Komentář: Březen 2024

Komentář: Březen 2024
2.4.2024

Začátek dubna si žádá shrnutí nejdůležitějších událostí uplynulého měsíce, který byl poměrně zásadní – například akciové trhy zažily nejlepší kvartál od roku 2019, díky důvěře investorů ve snižování úrokových sazeb a zázraku jménem AI. Nicméně oči se ubírají pouze tímto jedním směrem a ignorují to, co číhá v pozadí. A tím je Japonská centrální banka.

 

Akciové trhy zažily nejlepší kvartál od roku 2019

Během března hlavní akciové indexy nadále posouvaly své hranice All Time High i přestože objemy obchodů byly pod průměrem. Hodně akciím pomohl Jerome Powell (hlavní předseda FEDu), který při svém projevu obavy investorů z opětovného zvýšení inflace jako by smetl pod stůl.

Hlavní americké indexy si nedělaly hlavu ani ze silných ekonomických dat, kde v aktuálním prostředí spíše platí „Bad news is good news“. Trh stále naceňuje minimálně tři snižování úrokových sazeb v tomto roce, ale to s dobrými makrodaty půjde jen těžko – reálně FED nemá aktuálně žádný důvod sazby snižovat. Zde nejspíš bude opětovně jako v minulých letech platit to, že se snižováním úrokových sazeb se začne, až se něco opravdu rozbije. Stále se vezeme na vlně AI, což dokazuje například to, že Nvidia táhla kompletně celý trh. V 1. čtvrtletí si její akcie připsaly 87,5%. Stala se 3. nejhodnotnější společností a drží se těsně za Applem.
Celkově si hlavní americké indexy za první kvartál připsaly S&P 500 +10% a Nasdaq +9,1%.

 

Evropa se také drží v trendu pokořování nových maxim, zejména německý index DAX, který si připsal za 1. čtvrtletí +12%. U evropských akcií se nám jeví dva důvody jejich růstu: prvním je pro investory relativně zajímavá valuace a dalším nepříliš příznivá situace evropské ekonomiky. To dává šanci snižování úrokových sazeb Evropskou centrální bankou (ECB) dříve, než s tím začnou ve Spojených státech.

Z našeho pohledu se trhy staly pevností přehnaně optimistických mužíků, čekající na Trojského koně. Nechceme, aby tento článek vyzněl pesimisticky, nicméně, co teď vnímáme jako potřebné, je opravdová obezřetnost a opatrnost. Držíme se pravidla od Warrena Bufetta: Mějte strach, když jsou ostatní chamtiví. Strach nemáme, ale obezřetní raději jsme.

 

Japonská centrální banka poprvé po 17 letech zvedla úrokové sazby

To, že Japonská centrální banka poprvé po 17 letech zvedla úrokové sazby je asi tím nejvíc přehlíženým faktem, který teď ve světě investic vnímáme a skoro nikdo něm nemluví.

V Japonsku totiž poměrně dlouhou dobu prosakuje, že se potýká s inflací, slábnoucí ekonomikou a zejména devalvací Yenu. Právě devalvace Yenu je možná to nejzásadnější, jelikož centrální banka musí svou měnu, pokud možno co nejvíce bránit. Nejen kvůli vyšší inflaci se rozhodla BOJ (Bank of Japan) zvednout poprvé za 17 let úrokové sazby ze záporných bodů. Nelze jednoznačně říci, jestli to trh očekává, BOJ ale vysílá jednoznačné signály, že budou ve zvyšování úrokových sazeb i nadále pokračovat a že budou intervenovat, pokud Yen oslabí na určitou úroveň. To ani žádný z představitelů BOJ nechtěl komentovat. Zatím to vypadá, že intervence probíhají někde okolo 152 USD/JPY.
 

Proč tuhle celou situaci vnímám jako nemalý a globální problém?
Pojem Carry Trade je něco, co ve spojitosti s Japonskem ve finančním světě hodně rezonuje. A problém je to právě proto, že si dlouhou dobu (konkrétně 17 let) veškeré finanční instituce na celém světě půjčovaly prakticky za nulu, tím vytvářely další peníze, které se pumpovaly do systému a dále šly do výnosnějších investic – nemálo peněz také například do akcií technologických firem. V momentě zvyšování úrokových sazeb také porostou úroky na těchto půjčkách, které byly do teď prakticky zadarmo. To znamená, že mnoho institucí začne s překopáváním aktiv z více rizikových na méně rizikové. Konkrétně v tomto případě je to odliv peněz z akcií například do bondů nebo do jiných risk-off aktiv.

Proč to řešíme? Naše expozice jsou v některých produktech právě v akciích a technologiích. My s touto variantou už přes rok počítáme a stále se připravujeme, až trh začne reagovat na tento problém. Věříme, že nám to pomůže generovat zisky i v případě poklesů na technologických akciích.

Odmítnutí odpovědnosti:
Tento článek je poskytován pouze pro informační účely a neměl by být považován za investiční radu, doporučení k nákupu či prodeji cenných papírů nebo jakékoli jiné finanční produkty. Autoři nedávají žádné záruky ohledně přesnosti, úplnosti nebo aktuálnosti informací uvedených v tomto článku. Čtenáři by měli konzultovat s finančním poradcem nebo jiným profesionálem, pokud potřebují konkrétní investiční rady nebo pokud mají otázky ohledně svých finančních rozhodnutí. Autoři tohoto článku nejsou odpovědni za jakékoli ztráty nebo škody způsobené použitím informací uvedených v tomto článku.
Zpět na výpis