Bude korekce, nebo čtvrtletní výsledky firem zachrání?
Trhy se chovají v posledních dnech na náš vkus hodně zvláštně. Např. zlato se pohybuje u All Time High až příliš často – každý druhý den. Potenciální konflikt Izraele s Íránem pumpuje index volatility, to vše nám vykazuje značnou nervozitu... A když si tedy dáme dohromady všechny varovné signály, vychází nám z toho jedno – korekce trhu. Stane se tomu tak?
Trhy se chovají zvláštně – zlato se pohybuje každý druhý den u All Time High, stříbro dotahuje maxima z doby covidu. A proč? To vše je to totiž určitá souhra mnoha faktorů, které hrají menší, či větší roli. Z našeho hlediska stříbru dlouhodobě hodně fandíme, má reálné využití a navíc je v lidech zakódována jako něco, co si drží svou hodnotu.
Popisek: Na grafu můžete vidět breakout z rezistenční linie a velký nárůst na ceně.
Za jeden z hlavních faktorů, který ovlivňuje současnou situaci na trhu a důvod proč například zlato a stříbro dělají to, co dělají, považujeme situaci okolo Izraele, Íránu a jejich potenciálního konfliktu. Za Izraelem oficiálně stojí USA, za Íránem Rusko s Čínou, a tak se v zásadě jedná o konflikt světových rozměrů. Také kolem Taiwanu lítají čínské stíhačky a svět vypadá, že balancuje na hraně něčeho.
Dalším důvodem, může být to, že mnoho centrálních bank, zejména Čína, skupuje zlato a stříbro horentním tempem. Netýká se to ale jen Číny. To samé dělají i ostatní státy BRICSu, a na základě toho se sem tam v médiích objevují spekulace, že tyto státy chtějí mít měnu krytou zlatem. Mysleme si o tom co chceme... A co tikající bomba jménem Japonsko? O tom už jsme ale psali v článku tady.
S přihlédnutím k této společenské situaci si můžeme položit jednu jednoduchou otázku – kam si lidé budou schovávat peníze, v momentě, kdy se bojí dalšího kola inflace v kombinaci s geopolitickým děním? Ano, jsme u těchto cenných kovů. Proto tyto nárusty u zlata a stříbra smysl mají a za nás ano, rozhodně jsou silným varovným signálem.
Kromě signálů, které se týkají dění ve společnosti, jsou tu nicméně další, které se týkají přímo trhu. Dalším varovným signálem, který evidujeme, je totiž VIX. VIX je index volatility, chcete-li index strachu. Je nyní na úrovni, která nám strach ukazuje – ostražitost, nikoliv však paniku. Za poslední měsíc narostl o 25 % a pohybuje se okolo 17 bodů. Pokud by se VIX měl dostat nad 20 bodů, můžeme čekat volatilitu někde mezi 1-2 % - tyto pohyby budou většinou samozřejmě propady.
V neposlední řadě se díváme na trh i technicky. Hlavní indexy jdou do boku s odrazem od hlavní rezistenční linie a několika medvědími divergencemi. To značí většinou silný medvědí signál, a i o tom jsme už psali a vysvětlovali, o co jde, v článku zde.
Čekáme tedy na korekci, vše výše zmíněné tomu nasvědčuje a vítáme jí s otevřenou náručí! Byla by totiž nyní více než zdravá. Statisticky je duben jedním ze silnějších měsíců. V patách mu je květen – tam často zase platí „pořekadlo“ „Sell in May and go away“.