raketa
kruh kruh

Novinky

Příležitosti v nejistotě: Jak se připravujeme na možné kroky FEDu a růst trhu

Příležitosti v nejistotě: Jak se připravujeme na možné kroky FEDu a růst trhu
6.9.2024

Začalo září a trhy se chovají tak, jak jsme v tomto měsíci zvyklí. Trh zahájil poklesem a začíná narůstat nervozita před jedním z nejdůležitějších zasedání americké centrální banky (FED), na které upřeně hledí celý svět s mnoha očekáváními.

V našem týmu jsme prošli všechny možné scénáře a zamysleli se nad tím, co by bylo nejlepším krokem FEDu pro globální ekonomiku i trhy. Máme tři možnosti a je třeba říci, že je to taková malá Sofiina volba, protože aktuálně není žádná možnost, která by zajistila hladký průběh. Pojďme si projít všechny tři varianty postupně.

 

  1. Snížení úrokových sazeb o 50 bazických bodů.
    Tento scénář by trhu dal jasný signál, že FED vidí v ekonomice problémy a považuje za nezbytné rychle a výrazně snížit úrokové sazby, aby podpořil ekonomiku. Vzhledem k tomu, že oficiální inflace v USA nedosahuje dlouhodobého cíle FEDu (2 %), průmyslový sektor výrazně zpomaluje a nezaměstnanost roste. Tento krok, tedy snížení o 50 bazických bodů, by do trhu přinesl značnou nervozitu a pravděpodobně by následovaly poklesy na akciovém trhu, i přes počáteční euforii, kterou takový impuls často přináší.

    Důležitým faktorem pro krátkodobou volatilitu je i tzv. japonský „carry trade“. Snížení úrokových sazeb v USA v době, kdy se japonská měnová politika zpřísňuje (například dalším zvyšováním sazeb), by mohlo vést k prudkému posílení jenu a k dalšímu narušení této dluhové spirály.                                                                                                                                                                                                                                                           

  2. Snížení úrokových sazeb o 25 bazických bodů.
    Tato varianta je pravděpodobně nejpříjemnější a nejreálnější. Podle makroekonomických dat americká ekonomika zpomaluje a nezaměstnanost roste, ale tento krok by byl jasným signálem, že FED aktuálně nevidí reálnou hrozbu velké recese. Předpokládá se, že recese může nastat, ale zatím maximálně mělká, což by pro akciové trhy nebyla až tak špatná zpráva.

    Tento scénář by ani nemusel výrazně ovlivnit „carry trade“ s Japonskem, protože trh již očekává, že dojde ke snížení sazeb právě o 25 bazických bodů.                                                                                                                  

  3. Nesnížení úrokových sazeb vůbec.
    Toto rozhodnutí by trh překvapilo a pravděpodobně by na něj v krátkodobém horizontu reagoval negativně. Historicky se úrokové sazby snižovaly vždy, když byl na obzoru problém, nebo když už ekonomika byla v potížích. Nyní je situace taková, že ekonomika USA stále roste, ale podle makroekonomických ukazatelů se mohou problémy objevovat. Nesnížení úrokových sazeb by naznačovalo, že riziko vážných ekonomických komplikací je vyšší, což by trhy vnímaly negativně.

 

A co s tím nyní hodláme dělat?
V první řadě jsme na pozoru, co se týče posledních makroekonomických dat před zasedáním. Sledujeme signály od představitelů FEDu, ale naše investiční strategie zůstává víceméně neměnná. Pro nás je stále nejdůležitější expozice v dlouhodobých vládních dluhopisech, jako jsou TLT a GOVZ, které pomalu ale jistě nabírají na hodnotě. Dále se zaměřujeme na citlivé komodity, zejména stříbro, které v podobných cyklech často září.

Co se týče akcií, preferujeme hlavně dividendové tituly, řešíme to prostřednictvím ETF a defenzivních dividendových titulů, jako například Verizon (V). Počítáme s možností, že může přijít lehká recese, a díky těmto expozicím by mělo být portfolio Balance velmi odolné, což se v posledních 2-3 měsících ukázalo, když překonalo index S&P 500 o cca 2 %.

Máme také zajištěné, že trh by mohl pozitivně přijmout postupné snižování úrokových sazeb, například začínající snížením o 25 bazických bodů. Akcie s menší tržní kapitalizací, konkrétně Russell 2000, by mohly vykázat slušné nárůsty, protože menší společnosti často nejvíce těží z uvolnění měnové politiky.

Aktuální rozložení portfolia Balance tedy pokrývá varianty začínajícího cyklu snižování úrokových sazeb a v tomto prostředí by měla hodnota těchto aktiv růst.

 


Disclaimer:
Tento článek je poskytován pouze pro informační účely a neměl by být považován za investiční radu, doporučení k nákupu či prodeji cenných papírů nebo jakékoli jiné finanční produkty. Autoři nedávají žádné záruky ohledně přesnosti, úplnosti nebo aktuálnosti informací uvedených v tomto článku. Čtenáři by měli konzultovat s finančním poradcem nebo jiným profesionálem, pokud potřebují konkrétní investiční rady nebo pokud mají otázky ohledně svých finančních rozhodnutí. Autoři tohoto článku nejsou odpovědni za jakékoli ztráty nebo škody způsobené použitím informací uvedených v tomto článku. Zisky roků minulých nejsou zárukou zisků budoucích.
Zpět na výpis