FED se rozhodl snížit sazby o 50 bazických bodů, čímž zahájil nový hospodářský cyklus po čtyřech letech nejprudšího zvyšování úrokových sazeb v historii USA.
Čtyři roky po roztočení inflace, kterou způsobily faktory jako pandemie Covidu a válka na Ukrajině, musela americká centrální banka utáhnout kohoutky tím, že rychle zvyšovala úrokové sazby. Cílem bylo zkrotit inflaci, ale k tomu bylo potřeba zpomalit ekonomiku. A právě tímto krokem se Fed dostal na nebezpečnou hranu mezi recesí a úplným kolapsem hospodářského růstu.
Zatím data z americké ekonomiky nenaznačují, že by recese již nastala, ale pár varovných signálů se objevuje, například rostoucí nezaměstnanost. Avšak historie ukazuje, že podobně razantní snížení úrokových sazeb často předznamenává recesi. Statistická data mluví jasně a i Fed může předpokládat, že recese je na obzoru, což se odráží i v tomto výrazném snížení sazeb o 50 bazických bodů.
Fed se však nachází v obtížné pozici. Musí balancovat mezi tím, aby nezačal další inflační vlnu, nespustil velkou recesi nebo v nejhorším případě neuvrhl ekonomiku do deflace. Navíc musí při snižování úrokových sazeb postupovat tak, aby trh nepoznal, že se schyluje k problémům.
V současnosti existují rozdílné názory na to, zda snížení o 50 bodů naznačuje vážnější problémy. Někteří tvrdí, že by bylo lepší snížit sazby jen o 25 bodů, zatímco jiní považují 50 bodů za ideální krok. Nakonec rozhodne trh, který svou reakcí ukáže, jak se věci skutečně mají.
Momentálně očekáváme alespoň mírně pozitivní reakci trhů. Nicméně citlivost na makroekonomická data bude extrémní. Sebemenší náznaky zhoršení hospodářských ukazatelů budou trhy vnímat mnohem negativněji než dříve. Alokace investic do cenných kovů a dlouhodobých dluhopisů tak působí jako ochranná pojistka.
Nelze také opomenout, že tento krok může mít i politické pozadí. Jerome Powell, předseda Fedu, podle vyjádření Donalda Trumpa o své místo přijde, pokud se Trump znovu dostane k moci. Většina guvernérů Fedu je spíše nakloněna demokratům, což by mohlo znamenat, že jejich kroky slouží jako lobbing za Kamalu Harris a současnou vládu.
Ať už je to jakkoliv, snížení sazeb bylo tak jako tak už nevyhnutelné a tímto začíná nový hospodářský cyklus na pár dalších let.