Únor přinesl víceméně očekávanou volatilitu, a rozhodně se nestalo málo. Poslední den měsíce se dokonce může zapsat do historie kvůli neshodě mezi ukrajinským prezidentem Zelenským a týmem Donalda Trumpa ohledně možných mírových jednání. Trhy na tuto situaci nereagovaly zcela negativně, naopak povzbudila evropské trhy – Evropa si teď bude muset poradit sama. Největší zisky si připsaly zbrojařské a ocelářské firmy, což není překvapivé vzhledem k rostoucí poptávce po vojenském materiálu.
Na obrázku: Tržní sentiment dosahuje dle Goldman Sachs FICC minimálně stejně vysoké negativní úrovně jako během Krize 2008 nebo inflačního šoku 2022. Přesto se trhy na chází stále blízko historických maxim.
Zvýšená volatilita se nesla v duchu cel a obchodních bariér, což je přesně to, co se od Trumpovy politiky dalo očekávat. Zásadně se nechová jinak než v minulém volebním období, kdy cla byla jedním z jeho hlavních nástrojů k "ochraně" americké ekonomiky.
Trump zatím oznámil zavedení následujících cel:
Trhy na tyto kroky reagují smíšeně. Z krátkodobého hlediska můžou mít negativní dopad, protože zvyšují náklady firem a snižují marže. Na druhou stranu historická zkušenost říká, že pokud Trump současně přijde s nějakým opatřením na podporu domácí ekonomiky – například v minulém volebním období to bylo snížení daňové zátěže pro firmy, což pomohlo trhům vystřelit k historickým maximům – může to naopak podpořit růst. Uvidíme, s čím přijde tentokrát.
V nejistém tržním prostředí investoři přirozeně hledají bezpečnější přístavy. Když se ekonomika dostává do fáze nejistoty, přesouvá se kapitál do dividendových titulů, nemovitostních společností (REITs) a státních dluhopisů.
Co je to REIT?
Real Estate Investment Trust (REIT) je veřejně obchodovaná společnost, která vlastní a spravuje nemovitosti generující stabilní příjem. REITy umožňují investorům podílet se na příjmech z realitního trhu bez nutnosti vlastnit fyzické nemovitosti.
Vzhledem k tomu jsme do našeho portfolia přidali Realty Income, jednoho z nejstabilnějších hráčů na trhu dlouhodobých pronájmů komerčních nemovitostí.
Kromě toho, že kapitál míří do nemovitostních společností, vidíme i nárůst poptávky po dlouhodobých amerických dluhopisech. Je to logické – pokud trh očekává zpomalení ekonomiky, investoři hledají jistotu v garantovaných výnosech státních bondů.
Makrodata naznačují, že americký spotřebitel začíná zpomalovat, což je jedna z nejdůležitějších proměnných pro vývoj ekonomiky. Trh se přirozeně nejvíc obává inflace, ale nyní už se v debatách objevuje i pojem stagflace.
Co je stagflace?
Jde o nepříjemnou kombinaci stagnující ekonomiky, vysoké inflace a vysoké nezaměstnanosti. Je to situace, kdy růst slábne, ale ceny neklesají, což vytváří složité podmínky jak pro spotřebitele, tak pro centrální banku.
Pokud by se růst ekonomiky dál zpomaloval, může to být naopak deflační faktor a dát Fed více prostoru pro snížení sazeb. V takovém scénáři by mohly znovu získat na atraktivitě akcie citlivé na úrokové sazby.
Technologický sektor byl v únoru pod tlakem. Nvidia (NVDA) reportovala velmi silná čísla a opět potvrdila svůj náskok v AI technologiích, ale vysoká volatilita a výběr zisků vedly k nejednoznačnému vývoji ceny akcií.
V risk-off režimu, kde investoři vybírají rizikovější aktiva, je běžné, že technologické firmy na chvíli přestanou být v centru zájmu. To je i důvod, proč portfolio Futuro v únoru stagnovalo – odliv kapitálu z technologických firem způsobil krátkodobé zpomalení výkonu.
Na druhou stranu to vytváří nové příležitosti k nákupu, protože dlouhodobě věříme, že technologie a AI jsou stále hlavní motory budoucího růstu.
Naopak portfolio Balance těží z aktuální tržní situace – obavy trhu hrají v náš prospěch, protože naše expozice do dluhopisových ETF se nyní vyplácí. Strategie s těmito ETF jsme několikrát podrobně rozebírali v předchozích článcích – podívejte se na naše novinky zde.
S&P 500 sledujeme jako hlavní ukazatel tržního sentimentu, protože dobře reflektuje náladu investorů a celkové očekávání trhu. Index se od začátku roku drží víceméně na nule, což naznačuje, že investoři stále hledají směr.
Aktuálně se nachází na hranici supportu, která sice není extrémně silná, ale může krátkodobě posloužit jako odrazový bod k růstu.
Dvě hlavní možnosti, jak se trh může vyvíjet:
Pokračování růstu – Trump už v minulém volebním období předvedl scénář, který si trhy dobře pamatují. Nejprve rozvířil vody obchodními cly, čímž způsobil zvýšenou volatilitu a krátkodobý pokles trhů. Ale následně přišlo razantní snížení daní pro firmy, což odblokovalo kapitál, podpořilo zisky společností a poslalo trhy na historická maxima. Pokud by se podobná strategie opakovala, mohlo by to být pro akcie výrazně pozitivní.
Ochlazení ekonomiky – Pokud tentokrát přijde pouze s tvrdými celními opatřeními, ale bez prorůstových stimulů, pak by situace mohla být jiná. Dlouho udržované vysoké sazby a přetrvávající inflační tlaky by mohly postupně brzdit ekonomiku a přivést trhy do fáze korekce.
Na základě aktuální situace sledujeme trh s defenzivním nastavením, ale zároveň hledáme nové příležitosti k nákupům, pokud se objeví zajímavé valuace.
Poznámka: Tento článek je určen pouze pro informační účely a nepředstavuje investiční doporučení. Investice na finančních trzích jsou spojeny s riziky a je důležité provádět vlastní analýzy před rozhodnutím o investici.